Laidojimo verslo transformacija: technologijos keičia tradicijas

Laidojimo verslas Lietuvoje patiria didžiausią transformaciją per pastaruosius dešimtmečius – išmaniųjų technologijų banga pasiekė net tokią konservatyvią sritį kaip atsisveikinimas su artimaisiais. Ekspertai pastebi, kad laidojimo paslaugos Vilniuje ir kituose didmiesčiuose vis dažniau integruoja skaitmenines inovacijas, atsiliepdamos į besikeičiančius klientų poreikius ir kartu išsaugodamos pagarbą tradicijoms.

Skaitmeninė revoliucija laidojimo sektoriuje

„Įsivaizduokite laidotuves, kuriose dalyvauja žmonės iš penkių žemynų, nors fiziškai jie yra tūkstančių kilometrų atstumu nuo ceremonijos vietos,” – pasakoja Tomas Kazlauskas, vienos iš didžiausių Vilniaus laidojimo paslaugų įmonių vadovas. Pandemijos metu pradėtos tiesioginės laidotuvių transliacijos internetu tapo ne laikinu sprendimu, o nuolatine praktika, leidžiančia emigravusiems šeimos nariams dalyvauti atsisveikinimo ceremonijose.

Lietuvos laidojimo paslaugų asociacijos duomenimis, per pastaruosius trejus metus beveik 40% sostinėje vykstančių laidotuvių ceremonijų buvo transliuojamos internetu. Tai ryškus pokytis tradiciškai konservatyviame sektoriuje.

QR kodai antkapiuose – nauja realybė Lietuvos kapinėse

Vaikščiojant po Vilniaus Antakalnio ar Bernardinų kapines galima pastebėti naują tendenciją – antkapius su mažais QR kodais. Nuskenavus tokį kodą išmaniuoju telefonu, lankytojai nukreipiami į specialiai sukurtą skaitmeninį mirusiojo atminimo puslapį.

„Per pastaruosius dvejus metus įrengėme apie 200 tokių antkapių,” – teigia Andrius Petrauskas, akmeninių paminklų dirbtuvių savininkas. „Skaitmeninis atminimo puslapis leidžia talpinti neribotą kiekį nuotraukų, vaizdo įrašų, prisiminimų ir net mirusiojo mėgstamiausios muzikos. Tai tarsi nesibaigiantis albumai, prieinami bet kada ir bet kur pasaulyje.”

Kapinių administracijos atstovai patvirtina, kad tokia technologija sulaukia didžiulio susidomėjimo, ypač jaunesnių lankytojų tarpe. „Kapinių lankymas tampa interaktyvesnis, o tai skatina jaunimą dažniau aplankyti savo artimuosius,” – pastebi Vilniaus miesto kapinių administracijos atstovė Ramunė Vaitkienė.

3D spausdinimas keičia laidojimo aksesuarų gamybą

Technologijos revoliucionizuoja ne tik atminimo išsaugojimo būdus, bet ir materialius laidojimo aspektus. Vilniuje įsikūrusi įmonė „Memento 3D” pradėjo siūlyti unikalius, 3D spausdintuvu pagamintus urnas ir atminimo suvenyrus.

„Mūsų klientai užsako urnas, atspindinčias mirusiojo pomėgius ar profesijas. Neseniai pagaminome urną, kuri atrodo kaip miniatiūrinis jachtos modelis jūreiviui, visą gyvenimą praleidusiam ant vandens,” – pasakoja įmonės įkūrėjas Marius Balčiūnas.

3D spausdinimo technologija leidžia kurti personalizuotus gaminius už daug mažesnę kainą nei tradiciniai rankų darbo dirbiniai. Analitikai prognozuoja, kad iki 2026 metų tokių sprendimų paklausa Lietuvoje išaugs trigubai.

Virtuali realybė – naujas būdas įamžinti prisiminimus

Vilniaus technologijų startuolis „MemoryVR” siūlo unikalią paslaugą – virtualios realybės (VR) prisiminimų įamžinimą. Artimieji gali sukurti virtualią erdvę, kurioje būtų saugomi mirusiojo daiktai, nuotraukos ir net jo balso įrašai.

„Užsidėjus VR akinius, galite pasivaikščioti po virtualų kambarį, kuriame saugomi jūsų artimojo prisiminimai. Galite paimti į rankas jo mėgstamiausią knygą, išgirsti jo balsą ar peržiūrėti šeimos nuotraukų albumą,” – aiškina startuolio įkūrėja Lina Griškonytė.

Technologijos ekspertai teigia, kad tokios paslaugos – tik ledkalnio viršūnė. Ateityje tikimasi dar labiau pažengusių sprendimų, tokių kaip holografiniai mirusių žmonių atvaizdai ar dirbtinio intelekto sukurti virtualūs avatarai, galintys bendrauti su artimaisiais remiantis mirusiojo asmenybės bruožais.

Laidojimo įmonės prisitaiko prie skaitmeninės eros

Vilniaus laidojimo paslaugų įmonės aktyviai diegia ir kitas skaitmenines inovacijas. Daugelis jų jau siūlo virtualias šarvojimo salių apžiūras, internetinį laidotuvių planavimą ir net specialias mobiliąsias programėles, padedančias koordinuoti laidotuvių procesą.

„Sukūrėme programėlę, kurioje šeimos nariai gali sekti visus laidotuvių organizavimo etapus, bendrauti su laidojimo namų personalu realiu laiku ir gauti pranešimus apie kiekvieną atliktą veiksmą,” – sako programavimo įmonės „DigiMemorial” direktorius Paulius Račkauskas.

Laidojimo paslaugų įmonės taip pat vis dažniau naudoja dirbtinį intelektą klientų aptarnavimui. Virtualūs asistentai gali atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus bet kuriuo paros metu, pasiūlyti preliminarų laidotuvių planą ir net pateikti orientacinę kainą.

Iššūkiai ir etinės dilemos

Nepaisant technologijų teikiamų galimybių, laidojimo verslo skaitmenizacija kelia ir nemažai etinių klausimų. Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto etikos profesorius dr. Vytautas Mickevičius atkreipia dėmesį į kelis probleminius aspektus.

„Kas nutinka skaitmeniniam mirusiojo atminimui po 20 ar 50 metų? Ar etiškai teisinga kurti virtualius mirusiųjų avatarus? Kur yra riba tarp pagarbaus atminimo išsaugojimo ir technologinio nekrofilizmo?” – klausia jis.

Duomenų apsaugos ekspertai taip pat kelia klausimus apie mirusiųjų skaitmeninių duomenų saugumą ir privatumą. Lietuvos teisės aktai dar nespėja vytis technologinių inovacijų – šiuo metu trūksta aiškaus reglamentavimo, kas turėtų disponuoti mirusiojo skaitmeniniais duomenimis.

Tradicijos išlieka technologijų fone

Nepaisant naujovių, laidojimo ekspertai pabrėžia, kad pagrindiniai laidotuvių elementai – pagarba mirusiajam ir erdvė artimiesiems išgyventi netektį – išlieka nepakitę.

„Technologijos yra tik įrankis, padedantis išsaugoti ir perduoti atmintį. Jos niekada nepakeis žmogiško ryšio ir fizinio buvimo šalia,” – įsitikinusi psichologė dr. Ingrida Navickienė, specializuojanti netekties konsultavimo srityje.

Laidojimo paslaugų teikėjai pastebi, kad klientai dažniausiai ieško balanso tarp tradicijų ir naujovių. „Daugelis šeimų nori tradicinių religinių apeigų, bet kartu pageidauja ir modernių sprendimų, tokių kaip tiesioginė transliacija ar skaitmeninis atminimo puslapis,” – dalijasi pastebėjimais Vilniaus laidojimo namų direktorė Jūratė Kazlauskienė.

Ekonominis aspektas

Technologiniai sprendimai daro įtaką ir laidojimo paslaugų kainodarai. Remiantis Lietuvos laidojimo paslaugų asociacijos duomenimis, vidutinės laidotuvių išlaidos sostinėje siekia 2800 eurų, o papildomos skaitmeninės paslaugos gali pridėti dar 300-800 eurų.

Kita vertus, kai kurios technologijos padeda sumažinti išlaidas. „Vaizdo transliacija leidžia užsienyje gyvenantiems giminaičiams dalyvauti laidotuvėse neatvykstant fiziškai. Tai sutaupo lėšų kelionėms, o kartu leidžia atsisveikinti su artimuoju,” – aiškina ekonomistas Darius Paulauskas.

Pandemijos paspartinta revoliucija

COVID-19 pandemija tapo katalizatoriumi, paspartinusiu technologijų integraciją laidojimo sektoriuje. Karantino metu, kai fizinis dalyvavimas laidotuvėse buvo apribotas, laidojimo namai buvo priversti greitai adaptuotis ir pasiūlyti nuotolines paslaugas.

„Tai, kas turėjo įvykti per dešimtmetį, įvyko per metus,” – atvirai pripažįsta Lietuvos laidojimo paslaugų asociacijos prezidentas Gintaras Striaukas. „Pandemija privertė net labiausiai konservatyvias laidojimo įmones peržiūrėti savo požiūrį į technologijas.”

Įdomu tai, kad net pasibaigus pandemijai, dauguma naujovių išliko ir toliau populiarėja. Tai rodo, kad pokyčiai atitiko giluminius visuomenės poreikius, o ne buvo tik laikina adaptacija prie ekstremalios situacijos.

Lietuvos laidojimo verslo ateities perspektyvos

Ekspertai prognozuoja, kad artimiausiais metais laidojimo verslo skaitmenizacija Lietuvoje dar labiau intensyvės. Tikimasi, kad atsiras tokių naujovių kaip biometriniai antkapiai, leidžiantys identifikuoti lankytojus ir pateikti jiems personalizuotą informaciją, ar išmanieji karstai su integruotomis stebėjimo sistemomis.

„Artimiausioje ateityje matysime dar didesnę personalizaciją ir interaktyvumą,” – prognozuoja technologijų futurologas dr. Tomas Rimkus. „Tačiau svarbu nepamesti esmės – technologijos turėtų tarnauti žmogui ir jo emociniams poreikiams, o ne tapti savitiksle.”

Nepaisant to, kokią kryptį bepasirinktų technologinė evoliucija, aišku viena – laidojimo verslas Lietuvoje niekada nebebus toks, koks buvo anksčiau. Technologijos atvėrė naujas galimybes išsaugoti ir pagerbti išėjusiųjų atminimą, o kartu padėti likusiems gyventi susitaikyti su netektimi.

Vilniaus laidojimo paslaugų teikėjai, anksčiau buvę vienos konservatyviausių verslo šakų atstovais, šiandien tampa technologinių inovacijų ambasadoriais, rodančiais, kaip harmoningai suderinti tradicijas ir modernius sprendimus tokioje jautrioje srityje kaip atsisveikinimas su artimaisiais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *