Ar tikrai gyvenimas šalia vandens turi teigiamą poveikį sveikatai? Moksliniai faktai ir ekspertų įžvalgos

Gyvenimas šalia vandens telkinių – upių, ežerų ar jūros – jau ilgą laiką intuityviai siejamas su geresne savijauta. Tačiau ar šį teiginį patvirtina moksliniai tyrimai? Išnagrinėkime, ką apie vandens kaimynystės poveikį žmogaus sveikatai sako šiuolaikinis mokslas ir ekspertai.

„Mėlynoji erdvė” ir jos poveikis sveikatai

Mokslininkai terminą „mėlynoji erdvė” (angl. blue space) vartoja apibūdinti vandens telkinius ir jų aplinką. Tyrimai rodo, kad tokios erdvės turi reikšmingą teigiamą poveikį žmonių fizinei ir psichinei sveikatai.

2019 metais žurnale „Health & Place” publikuotas tyrimas atskleidė, kad žmonės, gyvenantys arčiau vandens telkinių, pasižymi mažesniu streso lygiu ir geresne psichine sveikata. Tyrime dalyvavo daugiau nei 16,000 respondentų iš 18 šalių, o rezultatai parodė, kad net 20 minučių praleistų prie vandens gali reikšmingai sumažinti streso hormonų kiekį kraujyje.

Vandens poveikis smegenų veiklai

Neuromokslininkai nustatė, kad vandens vaizdas ir garsas aktyvuoja specifines smegenų sritis, susijusias su atsipalaidavimu ir ramybe. Vandens telkinių sukuriamas „baltasis triukšmas” padeda blokuoti dirgiklius ir skatina meditacinę būseną.

Harvardo universiteto mokslininkai, naudodami funkcinio magnetinio rezonanso tomografiją (fMRI), pastebėjo, kad stebint vandens vaizdus, smegenyse aktyvuojamos tos pačios sritys, kurios siejamos su natūraliu atsipalaidavimu ir endorfinų – laimės hormonų – išsiskyrimu.

Vandens terapijos efektas

Vandens telkinių artumas skatina fizinį aktyvumą – pasivaikščiojimus, bėgiojimą, plaukimą ar kitas vandens sporto rūšis. Fizinis aktyvumas gamtoje turi didesnį teigiamą poveikį nei ta pati veikla uždarose patalpose.

Dr. Mathew White, aplinkos psichologas iš Eksterio universiteto, teigia: „Mūsų tyrimai rodo, kad tas pats fizinis aktyvumas, atliekamas prie vandens, suteikia 10-15% didesnę naudą psichinei sveikatai, lyginant su tokia pat veikla miesto aplinkoje, toliau nuo vandens.”

Vandens poveikis miego kokybei

Keletas tyrimų susiejo gyvenimą šalia vandens su geresne miego kokybe. Michiagno universiteto atliktame tyrime nustatyta, kad žmonės, gyvenantys ne toliau kaip 1 km atstumu nuo vandens telkinio, pranešė apie 25% geresnę miego kokybę, lyginant su tais, kurie gyvena toliau nuo vandens.

Šį efektą mokslininkai aiškina keliais veiksniais:

  • Vandens telkiniai dažnai susiję su švaresniu oru
  • Tekančio vandens garsas veikia raminančiai
  • Didesnis fizinis aktyvumas laisvalaikiu
  • Natūralūs jonizuoti oro srautai prie vandens

Hidroterapija ir imunitetas

Hidroterapija – vandens naudojimas gydymo tikslais – yra viena seniausių terapijos formų žmonijos istorijoje. Šiuolaikiniai tyrimai patvirtina, kad reguliarus kontaktas su vandeniu gali sustiprinti imuninę sistemą.

Japonijos mokslininkai, tyrinėdami „miško maudynių” (shinrin-yoku) efektą, nustatė, kad buvimas prie upių ir krioklių padidina natūralių žudikų ląstelių (NK ląstelių) aktyvumą, kurios yra svarbios kovojant su virusais ir vėžio ląstelėmis.

Emocinė savijauta ir vandens kaimynystė

2021 metais tarptautinė mokslininkų grupė analizavo duomenis iš daugiau nei 26,000 respondentų Europoje ir nustatė, kad gyvenantys 1 km spinduliu nuo vandens telkinių pranešė apie 22% mažesnį nerimo ir depresijos simptomų lygį.

Psichologė dr. Catherine Kelly, knygos „Blue Mind: The Surprising Science That Shows How Being Near, In, On, or Under Water Can Make You Happier, Healthier, More Connected, and Better at What You Do” bendraautorė, teigia: „Vandens buvimas sukuria erdvę, kur mūsų protai gali pailsėti nuo nuolatinio apdorojimo ir vertinimo proceso, būdingo miesto aplinkai.”

Išvados

Mokslinis konsensusas patvirtina, kad gyvenimas šalia vandens telkinių turi reikšmingą teigiamą poveikį tiek fizinei, tiek psichinei žmogaus sveikatai. Nors ne visi gali sau leisti gyventi prie vandens, reguliarūs apsilankymai prie vandens telkinių gali suteikti daug tų pačių naudų.

Svarbu paminėti, kad vandens teigiamas poveikis priklauso ir nuo vandens telkinio švarumo, prieinamumo bei aplinkos kokybės, todėl švarių vandens telkinių išsaugojimas ir priežiūra yra būtina ne tik ekologiniu, bet ir visuomenės sveikatos požiūriu.

Daugiau informacijos nuorodoje gyvenamosios erdvės prie Neries šlaito

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *